Huzurevi Ziyareti İçin Ne Gerekli?

Huzurevi ziyareti için ne gerekli, sorusu toplumun birçok kesiminin merak ettiği bir sorudur. Huzurevi sürekli veya geçici bir bakıma muhtaç olan, yalnızlık çekmemeleri amacıyla 60 yaş ve üstü yaşlı insanların ağırlandığı kurumdur. Bu kurum devlete bağlı veya özele bağlı olmak üzere ikiye ayrılır.

Devlete bağlı kurumlara 60 yaş ve üstü yaşlı insanlar kabul edilir iken özele bağlı huzurevlerine 55 yaş ve üstü yaşlı insanlar kabul edilir.  Devlete ait huzurevleri Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında yer alır. Devlete bağlı huzurevlerine  şartları taşıyan kişiler kabul edilir ve bu kişilerden herhangi bir ücret alınmaz. Özele bağlı huzurevlerinde ise mekân ve sağlanan hizmetlere ve kişinin fiziki durumuna göre belli bir ücret alınır.

Huzurevi Ziyaretinin Önemi

Huzurevlerinde kalan yaşlı kişilerin yakınları huzurevlerine ziyarete gelebilir ve burada kalan yakınları ile vakit geçirebilirler. Bu ziyaretler huzurevinde kalan yakınlarının psiko-sosyal durumuna olumlu etki etmektedir. Terkedilmiştik ve kimsesizlik duygusunu yaşamaması için yaşlı kişileri ziyaret etmek, onların yanında onlara destek olunduğunu göstermek önemlidir. Huzurevi ziyareti için ne gerekliolduğunun toplumun tüm kesimlerince bilinmesi tüm bu nedenlerle büyük önem arz eder.

Huzurevi Ziyareti İçin Ne Gerekli?

Huzurevi Ziyareti İçin Ne Gerekli?

Huzurevi Ziyaret Türleri

Huzurevlerinde yaşayan yaşlı kişilerin toplumdan tamamen izole olmaması, sosyal hayatlarına devam edebilmesi için ziyaretler önem arz eder. Huzurevi ziyaretleri iki şekilde yapılır; bireysel ve toplu. Bireysel olarak huzurevleri ziyaret edilebilir, gönüllü olarak bunu rutin haline getirebilirsiniz. Huzurevlerine ziyaret için sözlü veya yazılı bir başvuruya veya randevu alınmasına gerek yoktur. Ancak eş zamanlı ziyaretlerin olması ihtimallerine karşı yönetimin aranması ve ziyaretler konusunda detaylıca bilgi verilmesi gerekir.

Toplu halde yapılacak ziyaretlerde ise kurum içi belli izinlerin alınması gerekmektedir.  Huzurevi kurallarına göre ziyaretler belli saat aralıklarında gerçekleşir. Bu saat aralıkları dışında ziyaretçi kabul edilmez. Sabah saat 10 ile akşam 6 arası ziyaretler gerçekleştirilir. Ziyaretçiler yönetimden izin kâğıdı alıp yaşlı yakınını dışarıya çıkarabilir. Birkaç saatlik bir gezme planı yapılabilir. Ziyaretler öncesinde mutlaka huzurevi telefonla aranmalıdır. Bu aramada ayrıca huzurevi ziyareti için ne gerekli olduğu konusunda kurumdan bilgi alınabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked