Kaç Tane Huzurevi Var?

Türkiye genelinde yaşlılık ortalaması %11’dir. Bu nedenle birçok yaşlı 60 yaşın üstüne vardı andan itibaren huzurevlerinde ve hasta yaşlı bakım evlerinde konaklamaya başlar. Özel bakım gerektiren ve kendisine bakamayacak durumda olan kişiler yaşlı bakım evlerine tercih ederken, kendi ihtiyaçlarını karşılayabilen ve sadece huzurlu bir ortam içerisinde bulunmak isteyen kişiler huzurevlerinde barınabilirler.

Bunların dışında belirli bir alışkanlığı olan ve bulaşıcı rahatsızlığı bulunan kişiler rehabilitasyon merkezlerinde korunma altına alınabilirler. 60 yaş üstü erkek ve kadınların tercih ettiği huzurevleri içlerinde bulundurmuş olduğu özel konaklama seçenekleri ve kişiye özel beslenme programları ile birlikte ücretli olarak hizmet verir.

Ücretli ve Ücretsiz Hizmet Anlayışı

Ücretsiz olarak hizmet veren devlet huzurevleri kalabalık olduğundan ve istenen verimin alınamaması nedeniyle çok fazla tercih edilmez. Türkiye genelinde kaç tane huzurevi var diye düşünecek olursak bunun için net bir rakam vermek doğru olmaz. Gün geçtikçe özel huzurevleri ve yaşlı bakımevleri sayısı artar ayrıca yaşlı nüfusunun yükselmesi ve kişilerin daha fazla özel ihtiyaçlarının karşılanmasına ihtiyaç duyması durumu huzurevlerinin sayısını da arttırmıştır.

Bu nedenle 2021 yılı ile 2022 yılı arasında ortalama binden fazla huzurevi Türkiye genelinde hizmete açılmıştır. Burada amaç kişilerin kalan yaşamlarını daha rahat ve sorunsuz bir şekilde geçirebilmeleri olanak tanır. Bu nedenle birçok yaşlı kendilerine daha aktif hissedebilmek ve sosyal yaşayabilmek adına da huzurevlerinde konaklamaya ihtiyaç duyabilirler.

Burada yaşlılar vakit geçirebilmek için kitap okuyabilir spor salonlarında spor yapabilir. Ve aynı zamanda hobi odalarında kendi el işlerini sevgiliye bilmek adına çalışmalarını yürütebilirler. Zaman zaman yapılan kermesler ve bağışlar sayesinde de kendilerini huzurlu hissetmelerine olanak tanınmış olur.

Yaşlı Bakım Merkezi ve Huzurevi

Uzun seneler hizmet verebilen yerlerden biri olan Huzurevleri için kaç tane huzurevi var demek doğru olmaz. Sayıları sürekli olarak değiştiğinden kayıtlı olanlar içerisinden tercih yapılabilir. Kayıtsız olan huzurevleri resmi olmayacağından daha sonrası için sorun teşkil edebilir. Ayrıca kaç tane huzurevi var sorusuna internet üzerinden de araştırmalar yapılarak sorunun cevabı alınabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked