Huzur Evine Kimler Girebilir?

Huzur evine kimler girebilir sorusu merak edilen ve cevabını bekleyen bir sorudur. Evde bakılamayacak durumda olan ve hastanede kalacak kadar durumu kötü olmayan bireyler huzur evlerinde kalabilir. Ancak huzur evinde kalmanın da belli bir yaş sınırı bulunuyor. Huzur evleri 60 yaşını doldurmuş veya geçmekte olan kişilerin kaldıkları fiziksel ve psikolojik terapi merkezleri olarak isimlendirilebilir.

Bulaşıcı herhangi bir sağlık sorunu olamayan, alkol ya da madde gibi zararlı ürünlere bağımlılığı olmayan kişilerin bu yerlerde kalabilme şansları vardır. Kuruma kabul edilen bireyler istedikleri zaman kurumdan ayrılabilirler. Gerekli olan bütün departmanlar bulunur. Bunun yanı sıra hobi odaları, bahçe, yemekhane, kafeterya ve kişisel bakım odaları gibi yerlerde bulunur. Hastalara ve yaşlılara oldukça iyi bir hizmet sunulur.

 Huzur Evinde Sağlanan Başlıca Özellikler Nelerdir?

Huzur evine kimler girebilir sorusu yaşlı bireyler ve yaşlı yakınları tarafından araştırılıp soruluyor. Belli bir yaş grubunda olan ve belli nitelikleri karşılayabilen kişiler huzur evlerinde kalabilirler. Huzur evlerinin çeşitli güzel hizmetleri bulunuyor. Bu hizmetler yapılırken yaşlılara son derece saygılı ve hoşgörülü bir şekilde davranılıyor. Huzur evlerinde yiyecek ve içecek gibi temel besin gıdaları günün her öğününde saatler aksatılmadan hastalara ve yaşlılara yemek veriliyor.

Bunun yanı sıra ara öğünler ve meyve kuruyemiş gibi takviyeler de yapılıyor. Kişisel temizliklerine ve çevre temizliğine de oldukça dikkat edilir. Yapabilecek onlarca aktivite seçeneği sunulur. Bu aktivitelerden birçoğuna katılabilme imkânları bulunur. Genel olarak sağlık kontrolünden geçirilirler. Müzik terapileri hastalara yapılır.

Huzur Evi Kaydı İçin Gerekli Olan Belgeler?

Huzur evine kimler girebilir sorusunun ardından kayıt için gerekli olan evraklar da merak edilen sorular arasında yer alıyor. Yaşı dolmuş, herhangi bir bağımlılığı bulunmayan, saldırgan tutumları olmayan kişilerin başvuru belgelerinin olması gerekiyor. Kimlik bilgileri ve T.C kimlik numarası kurum tarafından istenmektedir. Kişinin maddi durumunun ne olduğu belgeli bir şekilde kuruma sunulmalıdır. Maaşı ya da herhangi bir yerden gelen para akışı varsa bunu kuruma bildirilmelidir. Bunun yanı sıra sağlık raporu gereklidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked