Huzurevinde Kalma Şartları Nelerdir?

Huzurevinde kalma şartları nelerdir diye düşünürseniz bunlar, Yaşlı Rehabilitasyon Merkezlerinden farklıdır. Huzurevi kimsesiz fakat akıl sağlığı yerinde olan altmış yaşını doldurmuş insanların sosyal yaşamında yanında olmayı sağlayan bir hizmet koludur.  Huzurevini belli yaşı dolduran emekli, malulen kendi ihtiyaçlarını karşılayabilen,  sosyal ortama ihtiyaç duyan insanların kendi yaş grubundan insanlarla kaldığı yatılı bir hizmet sunar. Yaşlı insanların dünyadan kendilerini soyutlamaması konusunda yardımcı olur.

Huzurevinde farklı etkinliklerle yaşlılık psikolojinin üzerinden atılmasını ve hayata tutunmasını sağlar. Huzurevi ve Yaşlı Rehabilitasyon Merkezleri birbirinden farklı iki kurumdur. İnsanların çoğu bunu aynı kurummuş gibi algılıyor  fakat öyle değil.  Huzurevine akıl sağlığı yerinde olan yaşlılar gelirken Yaşlı ve Rehabilitasyon Merkezlerine akıl sağlığında gerileme yaşayan ve bazı bedensel ihtiyaçlarını karşılayamayan bireyler yatırılır.

Bir Huzurevi Nasıl Olmalı?

Huzurevinde kalma şartları nelerdir? Öncelikle sağlık hizmetleri 7/24 saat hizmet sunmalıdır. Aksi takdirde olumsuz bir durumda sağlık hizmeti sunmayan bir huzurevi çok büyük sıkıntılar yaşayabilir. Bunun yanında hijyenik ve temizlik konusunda hassas olmalıdır. Pişirilecek yemekler gelen yaş grupları için oldukça önemlidir.

Onların isteğine göre değil sağlık durumları düşünülerek sağlıklı yemekler pişirilmelidir. Bir hemşire bir doktor bir diyetisyen hatta bir psikolog da olması gerekir. Yaşlıların hem iç huzuru hem bedensel huzuru için özenli davranmalıdır.  Bunun yanında yaşlıların hoşça vakit geçirebileceği sosyal aktivite ortamı hobi salonları yürüyüş yapabilecek alanları olursa çok iyi olacaktır.

Bir Huzurevinde Kalma Şartları Nelerdir?

Bir huzurevinde kalma şartları nelerdir? Bu şartlar şöyle sıralanabilir;

  • Kendi bedensel ihtiyaçlarını kendisi karşılayabilmelidir.
  • 60 yaşını doldurmuş  veya üzeri yaşlarda olması gerekir.
  • Akıl sağlığının yerinde olması gerekir.
  • Alkol, sigara, uyuşturucu madde kullanmaması gerekir.
  • Herhangi bir yerden aylığı olmalı veya bakım parası gibi ücretler almaya kimsesiz kişiler olmalıdır.  Bu durum devlet ve özel huzurevlerinde farklılıklar gösterir.

Genel anlamıyla huzurevinde kalacak yaşlıların bu şartlara uyması gerekir. Şartlara uyan kişiler huzurevi için tercih yaparak kaydını yaptırabilir. Özel huzur evlerini tercih edenler belli bir ücret ödemek durumundadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked