Huzurevleri Kaç Kişilik?

Huzurevlerinde belli bir yaşa gelmiş sosyal açıdan ve mental açıdan yalnız kalmış insanların bir araya geldiği bir bakım evidir. Bu belli yaş dediğimiz sınır ise altmış yaş üzerinde olması gerekir. Bu insanların kendi ihtiyaçlarını karşılayabilmesi yani bedensel ihtiyaçlarını karşılayabilecek kadar bilinci yerinden olan, sağlıklı bireyler olması gerekir. Yaşlılar belli bir zamandan sonra özellikle hayatı çok aktif yaşamış insanların tercih ettiği kişilerin kaldığı yerlerdir.

Çünkü emeklilik ve yalnız geçen hayat karşısında fazla direnemez ve huzurevlerini tercih edebilirler. Huzurevlerinde kalmalarını için tabi ki belli şartları da taşımalıdırlar. Huzurevleri iyice araştırılmalı çalışanların kimler olduğu, ne gibi hizmetlerin sağlandığı, huzurevleri kaç kişilik iyice fikir sahibi olmalıdır.

Huzurevlerinde Kimler Çalışır?

Huzurevleri kaç kişilik bu çok önemlidir.  Çünkü kapasite çok fazlaysa çalışanların ilgilenme oranı düşebilir.  Peki, huzurevlerinde kimler çalışır?

  • Müdür ve müdür yardımcısı
  • Doktor
  • Hemşire
  • Psikolog
  • Yaşlı bakım elemanı
  • Diyetisyen
  • Sosyal çalışmacı
  • Hizmetli
  • Aşçı
  • Diğer personeller

Huzurevlerinde dört yıllık ve iki yıllık üniversite mezunu çalışanların olması gerektiği bilinmelidir. Acil müdahale gerektiren durumlar da bu insanların önemi büyüktür. Huzurevine yerleşmek isteyenler öncelikle bu insanların çalışıp çalışmadığını öğrenmeliler. Aksi takdirde istedikleri hizmeti göremezler. Güler yüzlü personellerimizle bizler size bu hizmeti sunmaktayız.  Bu yüzden çalışanları konusunda da araştırmak gereklidir. Peki huzurevleri kaç kişilik bunu da göz ardı etmemeliyiz.

Huzurevleri Kaç Kişilik?

Huzurevleri Kaç Kişilik?

Huzurevleri Kaç Kişilik?

Huzurevleri özel ve devlet olmak üzere ikiye ayrılır.  Tercih burada kişiye bağlıdır. Bir huzurevinde aranan tüm özeliklere sahipse tercih edilmelidir. Devlet huzurevleri çok kalabalıktır fakat özeldekiler daha sakin ve sayı olarak daha az bir kapasiteye sahiptir. Sayıları 150 ile 200 kişi arasında yerine binanın yatak sayısına göre değişiklik göstermektedir.

Sayı ne kadar az olursa ilgi de o kadar fazla olur. Bu yüzden özel huzurevleri tercihen daha iyidir. Hem güler yüzlü personelleriyle, hem sosyal aktiviteleri ile yaşlıların hoşça vakit geçirmesini sağlar. Yaşlıların bir araya gelip oturup sohbet edebilecekleri bir bahçesi,  hoş vakit geçirebilecekleri etkinlileri ile iyi bir hizmet sunmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked